اخبار سایتشکست انسان از هوش مصنوعی گوگل

 • 1396/08/17
  شکست انسان از هوش مصنوعی گوگل

  شکست انسان از هوش مصنوعی گوگل

   بخش هوش مصنوعی شرکت گوگل (DeepMind) از نرم‌افزاری رونمایی کرده که قادر به آموزش به خود بوده و آن را AlphaGo Zero نامگذاری کرده است. این سیستم پیشرفته توانسته دانش هزاران ساله‌ بشری را تنها در چند روز به دست آورد. شرکت گوگل می‌گوید این برنامه قدرتمندترین برنامه‌ای است که تا به حال تولید کرده، زیرا به دانش بشری محدود نیست.
  تصویر شکست انسان از هوش مصنوعی گوگل

  آلفاگو، نخستین برنامه‌ای است که توانسته قهرمان جهانی بازی گو (Go) ـ بازی باستانی چینی‌ها که تا حدی مشابه بازی دوز است ـ را مغلوب کند. برخلاف نسخه‌های پیشین این برنامه، نسخه‌ صفر (Zero) تنها قوانین پایه‌ای بازی را در اختیار داشته است؛ بنابراین، خودش به تنهایی باید روش بازی را یاد می‌گرفت. این در حالی است که سایر برنامه‌ها از طریق هزاران بازی انجام شده توسط انسان‌ها روش بازی و حرکت‌ها را فرا می‌گیرند. این نسخه تنها پس از گذشت سه روز، نسخه‌ای از آلفاگو را که توانسته بود قهرمان جهانی 18 دوره از مسابقات گو را شکست دهد، با نتیجه‌ شگفت‌آور صد بر صفر مغلوب کرد. پس از گذشت 40 روز، با نسخه‌ آلفاگو ماهر (AlphaGo Master) که بهترین بازیکن جهان را شکست داده بود به رقابت پرداخت و با نتیجه‌ 89 بر 11 برنده شد.

  هزاران سال آدم‌ها بازی گو را انجام داده‌‎اند، در حالی که یک برنامه رایانه‌ای که ابتدا در حد یک بازیکن مبتدی بود، فقط در عرض چند روز و با انجام چند تمرین با خودش توانست روش‌های غیررایجی را به کار گیرد که ذهن انسان تا به حال به فکر آن نیفتاده بود و به این ترتیب به بهترین بازیکن جهان تا حال حاضر تبدیل شود.

  امروزه هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلفی از جمله اجرای فرمان‌های صوتی، طبقه‌بندی تصویری، علم ژنومیکس و طراحی داروها پیشرفت کرده است. در بسیاری از این موارد، هوش مصنوعی مانند یک سیستم متخصص از انبوه اطلاعات و تجربیات انسانی برای فعالیت‌هایش استفاده می‌کند. در حالی که در بسیاری از موارد استفاده از دانش انسانی ممکن است بسیار پرهزینه، غیرقابل اطمینان یا حتی غیرقابل دسترس باشد. به همین علت در حال حاضر مطالعات بر عبور از این مرحله و دستیابی به الگوریتم‌هایی متمرکز شده است که بتواند مانند اَبَر انسان‌ها عمل کنند تا هوش مصنوعی بتواند در موقعیت‌های چالش‌زا بدون استفاده از اطلاعات ورودی انسانی، به صورت خودانگیخته عمل کند.

  آلفاگو صفر تا حد زیادی توانسته به این هدف نزدیک شود و طراحان آن امیدوارند با استفاده از روشی مشابه، ابزارهایی برای حل مشکلات واقعی جهان‌ تولید کنند. اگرچه دستیابی به این مرحله از فناوری تأثیر مثبت به‌سزایی در جامعه خواهد داشت، ولی چندان هم آسان نیست؛ آلفاگو براساس برخی قواعد پایه‌ای مشخص، در چارچوبی معین قادر به فعالیت است. این در حالی است که حل مسائل پیچیده‌ انتزاعی بسیار دشوارتر از انجام یک بازی خواهد بود و مثل برداشتن یک قدم خیلی بزرگ در فناوری هوش مصنوعی است، اما هر چقدر هم بزرگ، تنها یک قدم دیگر تا رسیدن به این رویا باقی است.
هوش مصنوعی

در اين مطلب قصد داريم به معرفي ?? فناوري جديد برتري بپردازيم که طبق پيش بيني محققان دانشگاه MIT آمريکا، در سال جاري و سال هاي پس از آن فراگير خواهند شد. در ادامه با ما همراه باشيد.

کليک – فناوري هاي مرتبط با کاشت وسايل مختلف در مغز و کامپيوترهاي کوانتومي از جمله فناوري هايي هستند که در سال ???? مردم را شگفت زده کرده اند؛ اما اين فناوري ها تنها فناوري هايي نيستند که در سال ???? شگفتي آفرين شده اند. در اين مطلب قصد داريم به معرفي ?? فناوري برتر جديدي بپردازيم که از نظر محققان دانشگاه MIT آمزيکا در سال جاري فراگير خواهند شد.

هوش مصنوعي با قابليت يادگيري همانند انسان

در صدر اين ليست هوش مصنوعي جديدي قرار دارد که رفتار آن تقويت شده است.

هوش مصنوعي اين قابليت را دارد که در يک بازي پيچيده مانند بازي Go مهارت پيدا کند و حتي يک فرد ماهر در اين بازي را نيز شکست دهد. همچنين هوش مصنوعي اين توانايي را دارد که خودروهاي بدون راننده را در ترافيک خودروها هدايت کند.

اين فناوري بر اساس تقويت ميزان يادگيري ايجاد شده است و قدمت اين کار به بيش از ??? سال پيش باز مي گردد. حدود يک قرن پيش روانشناسي به نام ادوارد ثروندايک، به گربه ها ياد داد که چگونه از يک جعبه با در کلون دار، با روش آزمايش و خطا فرار کنند. اين رفتار ابتدا با يک پاداش (غذا) در گربه ها ايجاد شد و سپس به يک رفتار تثبيت شده در آن ها تبديل شد.

دوربين هاي ???
بشر مي تواند دنيا را به صورت ??? درجه تجربه کند و هم اکنون دوربين هاي متداول هم از اين قابليت برخوردار هستند.

زماني ساخت يک سيستم با قابليت ايجاد تصوير ??? درجه از دنياي اطراف، هزاران دلار هزينه داشت؛ اما هم اکنون امکان تصويربرداري ??? درجه با صرف هزينه اي کمتر از ??? دلار ممکن شده است.

البته تصويربرداري ??? درجه بايد به گونه اي باشد که براي افراد کسل کننده نباشد و قابليت هاي جالبي داشته باشد؛ به عنوان مثال خبرنگاران مي توانند براي مستندسازي اخبار، از دوربين هاي ارزان قيمت ??? درجه استفاده کنند؛ مثلا خبرنگاران روزنامه New York Times با ضبط يک ويديوي ??? درجه، ويرانگري هاي داعش در کشور سوريه را به تصوير کشيدند.
سلول هاي خورشيدي با کارايي مضاعفاين سلول هاي خورشيدي که اصطلاحا سلول هاي خورشيدي داغ ناميده شده اند، مي توانند گرماي خورشيد را به اشعه هاي متمرکز شده نور تبديل کنند. اين پانل ها مي توانند جايگزين پانل هاي فتوولتاييک متداول (پانل هايي براي توليد مستقيم برق از انرژي خورشيدي) شوند و کارايي اين پانل هاي جديد، نيز دو برابر پانل هاي مذکور است. با استفاده از اين پانل ها مي توان انرژي رايگان خورشيدي را ذخيره کرد و در شب از آن استفاده کرد.
کاميون هاي بدون راننده و خودرانحتما تاکنون اخبار زيادي در مورد خودروهاي خودران خوانده ايد و يا شنيده ايد، جالب است بدانيد که کاميون هاي آينده نيز به فناوري هدايت خودکار مجهز خواهند شد تا زماني که راننده هوشياري لازم را ندارد، سيستم هدايت خودکار، فرمان کاميون را در دست بگيرد.

همچنين اين فناوري مي تواند براي هدايت گروهي از کاميون ها که پشت سر هم حرکت مي کنند، به کار گرفته شود تا هم در مصرف سوخت آن ها صرفه جويي شود و هم مقاومت آن ها در برابر باد کمتر شود.

پرداخت وجه با استفاده از فناوري تشخيص چهرهشما در حال حاضر مي توانيد با يک تلنگر به ساعت هوشمند اپل واچ، وجه مورد نظر را در فروشگاه هاي استارباکس (Starbucks) آمريکا بپردازيد؛ اما روش پرداختي جديدي با استفاده از فناوري تشخيص چهره، نيز قرار است راه اندازي شود. اين فناوري براي به کارگيري در معاملات و يا ساير امور روزانه، به اندازه کافي دقيق است.

مسئولان موتور جستجوي Baidu که محبوب ترين موتور جستجو در کشور چين است، در حال کار کردن بر روي سيستمي هستند که امکان خريد بليط قطار از طريق اسکن چهره را فراهم مي کند.

کامپيوترهاي کوانتومينمي توان توضيح ساده اي در مورد کامپيوترهاي کوانتومي ارائه داد؛ فقط مي توان گفت در اين کامپيوترها از ذرات کوانتوم استفاده شده است و برخي از محاسبات واقعاً پيچيده را مي توانند بسيار سريع تر از کامپيوترهاي قديمي انجام دهند.