اخبار سایتابرکامپیوترها به نقشه‌برداری عمیق‌تر مغز انسان کمک می‌کنند

 • 1396/06/28
  ابرکامپیوترها به نقشه‌برداری عمیق‌تر مغز انسان کمک می‌کنند

  ابرکامپیوترها به نقشه‌برداری عمیق‌تر مغز انسان کمک می‌کنند

  تلاش‌های بسیاری برای نقشه‌برداری مغز انسان انجام شده است؛ حال محققان با کمک ابرکامپیوترها در تلاش‌اند تا عمیق‌ترین تصویر موجود از تمام اتصالات مغزی را به دست آورند.
  بشریت برای ترسیم نقشه‌ی اتصالات عصبی مغز انسان، تلاش‌های بسیاری انجام داده است؛ اما پیاده‌سازی این نقشه با وجود سادگی از دیدگاه تئوری، در عمل کار بسیار دشواری است. مغز ما در حدود ۱۰۰ میلیارد نورون دارد که در تماس با یکدیگر، ۱۰۰ تریلیون اتصال برقرار می‌کنند و برای نقشه‌برداری این حجم بسیار زیاد اطلاعات، پیش از اطلاع از نحوه‌ی اتصال هر نورون با نورون‌های دیگر، به مشخص کردن موقعیت دقیق تمام نورون‌های مغز نیازمندیم.

  محققان دپارتمان انرژی آمریکا (DOE) در آزمایشگاه ملی آرگونا در حال کار روی پروژه‌ی نقشه‌برداری جدید مغز هستند. هدف این پروژه ترسیم نقشه‌ی کامل مغز انسان است؛ اما برای این کار، در قدم اول به نقشه‌برداری از مغز یک موش بالغ با ۷۵ میلیون نورون مغزی با استفاده از ترکیب دو روش داده‌کاوی و یادگیری ماشین، پرداختند.

  برای این کار محققان از جدید‌ترین ابرکامپیوتر اینتل کرِی ۹.۶۵ پتافلپی آزمایشگاه آرگونا با نام Theta، استفاده می‌کنند؛ تِتا به نرم‌افزار پیشرفته و انعطاف‌پذیری مجهز شده که برای کار با داده‌های بزرگ طراحی شده است. گورسِی، دستیار دانشمند محاسباتی در مرکز پیشرفته فوتون آرگونا (APS)، می‌گوید:

  هدف اصلی ما، نقشه‌برداری از تمام نورون‌های مغز است؛ اما مجموع داده‌های به‌دست آمده از اشعه‌ی ایکس و میکروسکوپ‌های الکترونی، حجم بسیار زیادی در مقیاس ترا و پتابایت دارند. بنابراین، ما تمایل داشتیم از تِتا برای ساخت نرم‌افزار و زیرساخت پایه‌ی کدنویسی برای تحلیل این داده‌ها استفاده کنیم.
  برای دستیابی به عمیق‌ترین سطح نقشه‌برداری از تمام اتصالات نورونی و عملکرد آن‌ها در مغز کوچک موش، محققان باید ابتدا داده‌های لازم برای تجزیه و تحلیل را به‌ دست آورند؛ برای دستیابی به این داده‌ها، محققان از میکروسکوپ‌های الکترونی آرگونا و تصویربرداری سه‌بعدی با کیفیت بالا که آن را میکروتوموگرافی اشعه ایکس می‌نامند، استفاده می‌کنند. پس از آنکه تصاویر با کیفیت بالا گرفته شد، می‌توان آن‌ها را به ابرکامپیوتر تِتا منتقل کرد؛ و در آخر با کمک قدرت پردازشی بسیار زیاد ابرکامپیوتر تِتا، می‌توان به عمیق‌ترین تصویر موجود از مغز یک موش دست یافت. وِنکات ویش‌واناس، سرپرست گروه داده‌های علمی ALCF، می‌گوید:

  یادگیری ماشین با مدل‌های پیش‌بینی‌شده‌ی خود به کمک تجزیه و تحلیل داده‌های به‌دست‌آمده، می‌آید؛ در این پروژه از یادگیری ماشین می‌توان برای دسته‌بندی و بازسازی مغز یا طبقه‌بندی و شناسایی ویژگی‌های مورد نظر محققان استفاده کرد.
  ارتباطات مغز
  بعد از تکمیل شدن آنالیز داده‌های مغز موش، محققان در گام بعدی به بررسی مغزی بزرگ‌تر از مغز یک موش خواهند پرداخت؛ با این حال، روش مورد استفاده‌ی آن‌ها برای نقشه‌برداری از مغز، آمادگی لازم برای تصویربرداری از مغزی به پیچیدگی مغز انسان را تا مدتی نخواهد داشت.
  نقشه‌برداری از تمام اتصالات مغزی به ما برای شناسایی تغییرات کوچک که می‌تواند نشانه‌ی رشد اختلالات عصبی نظیر آلزایمر یا اوتیسم باشد، کمک می‌کند؛ همچنین داشتن چنین اطلاعاتی از اتصالات مغز به ما برای توسعه‌ی درمان‌های بهتر برای چنین اختلالات عصبی کمک خواهد کرد.
  علاوه بر این، نقشه‌برداری مغزی در چنین سطحی به ما برای اقدامات آینده‌نگرانه، نظیر مهندسی نورون‌ها در زیست‌شناسی مصنوعی یا تولید رابط‌های پیشرفته‌ی مغز و کامپیوتر کمک کند؛ همچنین با استفاده از این تصاویر می‌توان شبکه‌ عصبی مصنوعی بهتری توسعه داد


  .اینترنت ماهواره ای چیست

اینترنت ماهواره ای چیست ؟ اینترنت ماهواره ی به عنوان یکی از روش های روش های دسترسی می باشد که می توان به وسیله آن به شبکه ی اینترنت متصل گردید که به واسطه ارتباطات ماهواره ی اینکار صورت می گیرد. برای مواردی از این اینترنت استفاده می شود که نمی توان برای اتصال از اینترنت معمولی یا زمینی استفاده کرد یا اینکه کیفیت آن بسیار کم است. حتما مقاله اینترنت پرسرعت را هم بخوانید.


شما می توانید به وسیله اینترنت ماهواره ی ،دریافت و ارسال داده ها را در سرعت های بسیار بالا تجربه کنید. این نوع اینترنت ، دارای انواع مختلفی بوده که در ادامه به آنها اشاره شده است. اگر شما هم خبر ارائه اینترنت رایگان امریکا را شنیده اید حتما خبر :صدور مجوز ارائه اینترنت رایگان به مردم ایران از سوی امریکا نهایی شد را بخوانید.


انواع روش های راه اندازی اینترنت ماهواره ای

همانطور که در قسمت فوق اشاره کره ایم برای راه اندازی راهکارها و انواع مختلفی وجود داشته است که هر کدام از آن خصوصیت ها و ویژگی های منحصر به فرد خو را داشته اند اما اگر بخواهیم بصورت کلی آن ها را تقسیم بندی کنیم می توان گفت که شامل دو نوع آفلاین و آنلاین هستند.


نوع آنلاین به دو قسمت ۱طرفه و ۲ طرفه تقسیم بندی می گردد.


اینترنت آفلاین را با یاد اینترنت ماهواره رایگان نیز می شناسند و در واقع نوعی روش دسترسی به اینترنت بوده که نیازی نیست اکانت یا پرداخت پول برای دریافت خدمات اینترنت صورت بگیرد و یک نوع اینترنت رایگان را برای کاربران ارائه میدهد.


البته به علت ماهیت این نوع اینترنت، این امکان وجود ندارد که یک نام مشخص اینترنت را برای آنها در نظر گرفت چرا که کاربران در این گونه اینترنت مجبور هستند تنها دریافت اطلاعاتی را انجام بدهند که به واسطه دیگر کاربران اینترنت ماهواره ی آنلاین ، دانلود گردیده است.


اینترنت ماهواره ای چیست ؟ اینترنت ماهواره ی آنلاین یک طرفه ،تنها به شکل ریسیو یا دریافت است که برای ارسال یا سند کردن ، به یک ADSL یا خط اتصال دایل آپ نیاز بوده است.